İstoç Toptancılar Çarşısı; Ticaret merkezleri üretimi yapılmış olan ürünlerin tedarikçiler tarafından tüketicilere ulaştırılması için köprü görevi olarak hizmet vermektedir. Ticaret merkezleri genel olarak belirli ticaret hizmeti veren işletmelerin veya benzer hizmetleri veren işletmelerin belirli bir bölgede toplanarak yurt içi ve yurt dışında hizmet vermesini sağlayacak olan ve dağıtım kanallarının aktif olarak çalıştığı yerlerde hizmet veren ticaret merkezleridir. Ticaret merkezleri her zaman aktif olarak çalışan ve devam eden yapılardan oluşmaktadır.

Ticaret merkezleri genel olarak belirli bölgelerde oluşturulmaktadır. Özellikle de ticaret yollarına yakın olan bölgelerde oldukça fazla kurulmaktadır. Ticaret bölgelerinde kurulmasının temel nedenleri arasında bütün üreticilerin ve tedarik zinciri içerisinde yer alan dağıtım kanallarının bir bütün içerisinde hareket etmelerini sağlamak ve birleştirmektir. Dağıtım kanalları ile beraber oluşturulan ticaret merkezleri işletmelerin daha kolay bir şekilde ürünlerini ihraç etmelerine katkı sağlamaktadır.

Türkiye’ de bulunan ve en büyük ticaret merkezi olarak İstoç bulunmaktadır. İstoç; İstanbul Bağcılar’ da bulunan, İstanbul Toptancılar Çarşısı toptancıların kalbi olarak bilinmektedir. İstoç toptancılar çarşısı uzun yıllardan beridir toptan ürün satışı yapan firmaların tedarikçi ve toptancı olarak dağıtım kanalları ile beraber hizmetlerini sundukları alanlara denir. İstoç yaklaşık olarak yıldan beridir var olan bir ticaret merkezidir. İstoç Firmaları; benzer işletme ve işletme anlayışının aynı olduğu yapıların büyük gıda ticaretinin yapıldığı, ürünlerin toplu bir şekilde yurt içine ve yurt dışına aktarılmasını sağlayan ve işletmelerin bir bütün olarak barınmış olduğu yerdir.

Yaklaşık olarak yıldan beridir hizmet veren istoç İstanbul’ da yer alan toptancıların belirli bir bölgede ve alanda kolay bir şekilde hizmet vermelerine yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. İstoç firmaları üretmiş oldukları ürünleri diğer işletmelere daha uygun fiyatlarla satışının yapılmasını sağlamak amacıyla hizmet sunmaktadır. Bulunmuş olduğu konum itibari ile binlerce toptancı firmalarının bir arada bulunmalarını sağlamaktadır. İstoç toptancılar çarşısı ve istoç firmaları binlerce ürün satışı yapan firmaların bir araya gelmesi ile beraber İstoç’ u oluşturmaktadır. İstoç firmaları genel olarak; bakliyat ürünleri, toptan sebze meyve, toptan deterjan ürünleri ve toplu mutfak ürünlerinin satışını yapmaktadırlar.

Toptan olarak ürün satışı yapan işletmelerin benimsemiş oldukları işleme anlayışı ile beraber ürünlerin ticaretlerini yaptıkları ve her işletmenin toptan bir şekilde ticaret yaptığı yerde bulunmaktadır. İstoç firmaları iç ve dış ürün ticaretinin toptan yapıldığı en büyük ticaret merkezleri arasında yer almaktadır. Sadece yurt içine değil aynı zamanda yurt dışına da hizmet vermiş oldukları için uluslar arası alanda da oldukça bilinen bir ticaret merkezi haline gelmiştir. Bütün ticaret yapan işletmelerin yapmış oldukları hizmetleri diğer işletmeler ve ülkelere ulaştırılmasını sağlamak amacıyla büyük taşımacılık araçları ile beraber yapmaktadır.

İstoç firmalarının yurt dışına da toptan ürün ticareti yapmalarından dolayı lojistik sektörü de bu ticaret merkezinde oldukça fazla gelişme göstermektedir. Lojistik sektörünün de içerisinde bulunduğu İstoç işletmelerin dağıtım kanalları ile beraber profesyonel olarak hizmet vermelerini sağlamaya çalışmaktadırlar. 

Genel olarak İstoç’ u tanımlamak gerekirse; Büyük ticaret merkezi olarak bilinen ve toptan ürün satışı yapan işletmelerin ve benzer işletme anlayışına sahip olan işletmelerin, tedarik zinciri içerisinde yer alan dağıtım kanalları ile beraber  şehir içi ve şehirlerarası işletmelere ve tüketicilere hizmet sunmak amacıyla belirli bölgelerde tüm bu işletmelerin toplanarak hizmet vermesini sağlayan toptan ticaret firmalarının buluştuğu ticaret merkezine İstoç denir.